Hungary Truck Design Team Forum Index
Hungary Truck Design Team
ATS-GTS-ETS2 Design

Hungary Truck Design Team Forum IndexFAQSearchRegisterLog in

:: TSM_Map_2.0 ::
Goto page: 1, 2  >

Post new topic   Reply to topic    Hungary Truck Design Team Forum Index -> ATS-GTS-ETS2 -> Truck Games__Letöltések(Downloads) -> Euro Truck Simulator 2 -> Letöltések(Download) -> Mapok
Previous topic :: Next topic  
Author Message
soro
Moderator
Moderator

PostPosted: Fri 22 Feb - 18:32 (2013)    Post subject: TSM_Map_2.0 Reply with quote

ETS2 1.3/1.3.1 TSM Map 2.0

Features:

-38 new cities in Italy, France, Hungary, Germany, Algeria, Tunisia, Morocco and Lybia

- adapted gasoil prices in all countries

- new signs done over the map build by us

- more life on the road

- different start modes

- many extra mods setted to run with the map like new trucks, more engines, more trailers and so on

- Wintermod (beta), not to be used in Africa

Keep in mind:

- You have to start a new game setting a new profile, old savegames or savegames of the TSM Map 1.x are not suitable to be taken with this map. Updates aof 2.x will be compatibel with the new savegame.

- look at the hardware specs to play with the new map

Installation:

- Look to have an empty mod folder. if you want to insert personal mods with the map use them carefully step by step verifying if they are compatible.

- extract the stuff of the packaged files into your mod folder

- make a new profile

- runs under ETS2 1.3/1.3.1, compatibility to 1.2.5.1 is not guaranted

- older savegames are not comaptible

Hardware specs:

- for the TSM Map 2.0 the same hardwarespecs as for base game are relevant.

- 600mb free hdd space

- to play on the map with our additional mods it is necessary you give more ram to ETS2 at its startup, we will append a guide how you can set this.

- to play the map with extramods a system with 4gb ram and a graphic card of nvidia or ati with 1gb ram is needed.

- additional hdd space of 2-4 gb is needed

Credits:

All work done on the map has been done by TSM-Team, for the extra mods other modders offered us to integrate their stuff in the extrapacks, we will nominate the modders in the extrapacks. thanks

Have Fun

Your TSM-Team

Downloads:

TSM Map 2.0

this are the links to our map, which we let on basical status and open, so that builders can fill in their stuff. if you want you can use our additional packs for the map.

http://www.gamefront.com/files/22985044/TSM_Map_2_0_7z

http://www.mediafire.com/?vp89qeocrhc2w98

Last edited by soro on Fri 22 Feb - 20:16 (2013); edited 1 time in total
Back to top
Publicité

PostPosted: Fri 22 Feb - 18:32 (2013)    Post subject: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Back to top
szazoltan
Moderator
Moderator

PostPosted: Fri 22 Feb - 19:26 (2013)    Post subject: TSM_Map_2.0 Reply with quote

Köszönöm. Okay

Back to top
Visit poster’s website MSN Skype
joepapa
Designer

PostPosted: Fri 22 Feb - 20:05 (2013)    Post subject: TSM_Map_2.0 Reply with quote

Thank you

Nektek működik gamefront link??Nekem nem sajnos Sad

Back to top
soro
Moderator
Moderator

PostPosted: Fri 22 Feb - 20:12 (2013)    Post subject: TSM_Map_2.0 Reply with quote

Én a médiafire-s linket szedtem le,az jó a gamefortos-t meg sem néztem....

Back to top
joepapa
Designer

PostPosted: Fri 22 Feb - 20:33 (2013)    Post subject: TSM_Map_2.0 Reply with quote

Köszi Soro Okay

Back to top
rubio
V.I.P.

PostPosted: Sat 2 Mar - 13:59 (2013)    Post subject: TSM_Map_2.0 Reply with quote

Nekem pedig már egyik helyről sem jön le... 

Viszont innen még jön: http://dfiles.eu/files/gyikz9wzv   

Back to top
soro
Moderator
Moderator

PostPosted: Sat 2 Mar - 15:42 (2013)    Post subject: TSM_Map_2.0 Reply with quote

http://uploaded.net/file/s1hdtkcf

Back to top
rubio
V.I.P.

PostPosted: Sat 2 Mar - 16:56 (2013)    Post subject: TSM_Map_2.0 Reply with quote

Nekem a fuvarok felsorolásánál nem jelennek meg a kis képek a kamionokról. Ez másnál is így van?

Illetve ami zavar (eddig), hogy az alkotó csökkentette a fuvarért járó összegeket, 3-3.800-ból lett 1000. 

Back to top
soro
Moderator
Moderator

PostPosted: Sat 2 Mar - 17:27 (2013)    Post subject: TSM_Map_2.0 Reply with quote

rubio wrote:

Nekem a fuvarok felsorolásánál nem jelennek meg a kis képek a kamionokról. Ez másnál is így van?

Illetve ami zavar (eddig), hogy az alkotó csökkentette a fuvarért járó összegeket, 3-3.800-ból lett 1000. 
Akkor szerintem ,valami mód bezavar(persze ha van valami mód,trailer stb....),nekem teljesen jól működik....
nincs semmi gond....és lehet(nem biztos) az veszi le a fuvarokért járó összeget is...

Back to top
rubio
V.I.P.

PostPosted: Sat 2 Mar - 17:42 (2013)    Post subject: TSM_Map_2.0 Reply with quote

Igen? Ilyen kényes? Csak 1 volt benne a Danz féle  Merci MPIV alfa.

Hopp! Most jut eszembe, hogy nekem nem az alap "gém" van meg, hanem ez: EURO_TRUCK_SIMULATOR_II_R.G.ILITA -  a chat topikban írtam róla. Elvileg már 1.3.1 patch is benne van. Ill. biztos, mert ki is írja a verziószámot.

Szóval ha kiveszem azt az 1-et és még akkor sem jó, akkor nekem a "gém" veszekszik a mappal. Keresek hozzá akkor egy másikat, hátha van / lesz hozzá jó.

Minden estere köszi az infót!

----------------

Na megnéztem és a kamionok képei megjelentek a fuvarfeladatok előtt, de az árak valami iszonyat. A legdrágább fuvarom 1092 €. Hát ennyiért fájós derékkal nem dolgozok az tuti, keresek egy másik mapot. 

Back to top
soro
Moderator
Moderator

PostPosted: Sat 2 Mar - 18:52 (2013)    Post subject: TSM_Map_2.0 Reply with quote

A fuvardíj meg fog nőni ha majd feljebb jutsz a "ranglétrán",szerintem ez egy nagyon jó térkép....

Back to top
szazoltan
Moderator
Moderator

PostPosted: Sat 2 Mar - 19:18 (2013)    Post subject: TSM_Map_2.0 Reply with quote

Rubio nem kell mindíg ki be lépegetni ha ki veszel valamit a profilnál lehet vele mókolni amikor indul a játék.

Back to top
Visit poster’s website MSN Skype
rubio
V.I.P.

PostPosted: Sat 2 Mar - 19:37 (2013)    Post subject: TSM_Map_2.0 Reply with quote

Soro: Nem a térképpel magával van bajom, hanem a díjakkal... 

Zoli: Ha nem lépek ki, akkor hiba változtattam meg mindig az előzőt akarja folytatni. Ha viszont kiléptem, akkor figyelembe vette a pipákat a módoknál...

Back to top
joepapa
Designer

PostPosted: Sat 2 Mar - 20:55 (2013)    Post subject: TSM_Map_2.0 Reply with quote

Rubio melyik patcht használod???

Back to top
rubio
V.I.P.

PostPosted: Sun 3 Mar - 15:35 (2013)    Post subject: TSM_Map_2.0 Reply with quote

joepapa wrote:
Rubio melyik patcht használod???

Ha minden igaz, akkor az 1.3.1-et, de ez alapból bele van integrálva a gémbe, szóval nem tom kivenni.

Back to top
Contenu Sponsorisé

PostPosted: Today at 03:12 (2016)    Post subject: TSM_Map_2.0

Back to top
Post new topic   Reply to topic    Hungary Truck Design Team Forum Index -> ATS-GTS-ETS2 -> Truck Games__Letöltések(Downloads) -> Euro Truck Simulator 2 -> Letöltések(Download) -> Mapok All times are GMT + 2 Hours
Goto page: 1, 2  >
Page 1 of 2

Jump to:  

Index | Administration Panel | Create a free forum | Free support forum | Free forums directory | Report a violation | Conditions générales d'utilisation
onyx © theme by larme d'ange 2006